O mnie


Maksymilian Tchoń

Syn Wiesława, piszę to, bo tatuś jest dla mnie bardzo ważną osobą w życiu. Urodzony w 1987 roku. Licencjat filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego (STAL) z siedzibą w Krakowie. Autor wielu tomów poezji, m. in.: Narracje (2019), Kolor po dniu Teoria geocentryczna (2018), Potępiony (2016), Ars poetica (2015), Http (2015), także książki eseistycznej: Rezerwat znaków przestankowych (2018). Pomysłodawca i redaktor Almanachu Literackiego Młodych Synekdocha (Wyd. Bel-Druk) i internetowego portalu BibliotekaeSynƎkdochy.

Publikował również w Miesięczniku Literackim Akant, WydawnictwieJ, Poezji dzisiaj, 2Miesięczniku Pismo Ludzi Przełomowych, Inter-. Literatura-Krytyka-Kultura, w grudniu 2018 r. ukazała się publikacja w Helikopterze (Organie Kulturalnym OPT), poza tym publikacje w Wyspie, Szczecińskich Zeszytach Kresowych,‘Gazecie Kulturalnej’, ‘Galerii Sztuki ePrawda’, Almanachu Wierszy Krakowskich, Antologii Poetów Polskich 2017, Almanachu Pożegnanie lata pisarzy i artystów 2017, 2018, MiL Miasto i Ludzie, Antologii Grała w nas gra, Aspiracjach, Gościu Niedzielnym, almanachach free, prasie lokalnej i w Internecie na łamach Biura Literackiego, egminy.eu Portalu Ludzi Ciekawych i innych platformach literackich.

Pasjonuję się muzyką, sportem oraz dobrą książką. Moje teksty są tłumaczone na język angielski. Autor tekstu piosenki: „Kłopot od pierwszego wejrzenia”. Dział Archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego wyraził zgodę na przyjęcie jego wiersza poświęconego wydarzeniom z ’44 roku pt. “Godzina W” do zbiorów bibliotecznych, określając mianem ,cenne’. Publikowałem również swoje patriotyczne utwory na prawicowym Portalu Hej-kto-Polak! Związany z portalem http://www.poemax.pl.

Jego wiersze były emitowane obiegowo na YouTube. Jego książki można kupić w takich sieciach sklepów jak Empik czy Matras, a także w księgarniach internetowych. Przez wiele lat cierpiałem na depresję ale wygrałem tę nierówną walkę, bo cóż może nas pokonać jeśli nie tylko nasze słabości? Jedni będą nas nienawidzić, drudzy będą siedzieć cicho, bo będą bali się wychylić. Poszukuję przyczyny, by znaleźć wszelkie logiczne wytłumaczenia. Przyczyny wszystkiego… dla której warto żyć i odnajdź ją w sobie, jako jądro dobra i prawości sumienia.

Może brakuje mi okrzesania ale jestem dobrym człowiekiem, tylko trochę skomplikowanym. Brałem udział w projekcie antyWalentynki (FONT) Fundacji Otwartych Na Twórczość 2019.

Laureat prywatnej nagrody Arnolda Samsonowicza.

Motto: „Okazje są jak wschody słońca. Jeśli czeka się zbyt długo, można je przegapić.” William Wharton.

Jestem fanem Amy Macdonald, Eminema, Glacy i Bruce’a Hornsby i Keanu Reeves’a. A także wieloletnim czytelnik poezji Czesława Miłosza i Ryszarda Krynickiego. Czarny chleb i czarna kawa każdego dnia, od kołyski, do śmierci.