O mnie


Maksymilian Tchoń.


Syn Wiesława, piszę o tym bo jestem bardzo związany z tatą. Urodzony w 1987 roku. Licencjat filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego (STAL) z siedzibą w Krakowie. Autor wielu tomów poezji, m. in.: Kolor po dniu Teoria geocentryczna (2018), Potępiony (2016), Ars poetica (2015), Http (2015), także książki eseistycznej: Rezerwat znaków przestankowych (2018). Pomysłodawca i redaktor Almanachu Literackiego Młodych Synekdocha (Wyd. Bel-Druk) i internetowego portalu BibliotekaeSynƎkdochy.

Publikował również w Miesięczniku Literackim Akant, WydawnictwieJ, 2Miesięczniku Pismo Ludzi Przełomowych, Inter-. Literatura-Krytyka-Kultura, w grudniu 2018 r. ukazała się publikacja w Helikopterze (Organie Kulturalnym OPT), poza tym publikacje w Wyspie (o mnie), ‘Gazecie Kulturalnej’, ‘Galerii Sztuki ePrawda’, Almanachu Wierszy Krakowskich, Antologii Poetów Polskich 2017, Almanachu Pożegnanie lata pisarzy i artystów 2017, 2018, MiL Miasto i Ludzie, Antologii Grała w nas gra, Aspiracjach, Gościu Niedzielnym, almanachach free, prasie lokalnej i w Internecie na łamach Biura Literackiego, egminy.eu Portalu Ludzi Ciekawych i innych platformach literackich.

Pasjonuje się muzyką, sportem oraz dobrą książką.

Jego teksty są tłumaczone na język angielski. Autor tekstu piosenki: „Kłopot od pierwszego wejrzenia”. Dział Archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego wyraził zgodę na przyjęcie jego wiersza poświęconego wydarzeniom z ’44 roku pt. “Godzina W” do zbiorów bibliotecznych, określając mianem ,cenne’. Publikował również swoje patriotyczne utwory na prawicowym Portalu Hej-kto-Polak! Związany z portalem http://www.poemax.pl i Strefa Autora.

W marcu lub na przełomie marzec/kwiecień ma ukazać się kilka wierszy poświęconych historii dziadka – w Kwartalniku “Szczecińskie Zeszyty Kresowe”. Będzie to opis jego przeżyć i moja interpretacja czasu wojny.

Jego wiersze były odczytywane w internetowym Radio Azyll i emitowane obiegowo na YouTube. Jego książki można kupić w takich sieciach sklepów jak Empik czy Matras, a także w księgarniach internetowych. Przez wiele lat cierpiałem na depresję ale wygrałem tę nierówną walkę,  znalazłem przyczynę, dla której warto żyć i jest to największe odkrycie i dzieło mojego życia… 😉

Może brakuje mi okrzesania ale jestem dobrym człowiekiem, tylko trochę skomplikowanym.

Poeta projektu antyWalentynki (FONT) Fundacji Otwartych Na Twórczość 2019. Nagrody… czas przyniesie.

Motto: „Okazje są jak wschody słońca. Jeśli czeka się zbyt długo, można je przegapić.” William Wharton.

Fan Amy Macdonald, Eminema, Glacy i Bruce’a Hornsby. A także wieloletni czytelnik poezji Czesława Miłosza i Ryszarda Krynickiego.